bootstrap slider by cssSlider.com v2.1
SSOH.cz Veřejnost Projekty Vzdělávání pedagogů

Vzdělávání pedagogů

Mgr. Soňa Holubcová - Lindau, Německo, 2019

Ve dnech 5. – 18. 5. 2019 jsem byla na jazykovém kurzu v Německu, v malebném městečku Lindau, které leží na břehu Bodamského jezera.

Škola - výuka

Navštěvovala jsem jazykovou školu Dialoge - Bodensee Sprachschule, která sídlí přímo v historickém centru malém ostrově, spojeném s pevninou dvěma mosty. Vybrala jsem si kurz s hodinami konverzace navíc. Výuka probíhala denně 9:00–12:20 hod., v úterý a čtvrtek ještě 13.30–15.25 hod. Odpoledne a o víkendech bylo možné využít školní nabídky kulturních a sportovních aktivit. Já jsem tuto nabídku využila jen jednou – jela jsem vlakem se skupinou 5 studentek (+ průvodce) do nedalekého rakouského městečka Bregenz.

Ubytování

Zvolila jsem si ubytování v rezidenci nedaleko školy (na pevnině), kde bylo v podkroví cca 10 dvoulůžkových pokojů, společná kuchyňka s jídelnou a sociální zázemí. Na pokoji jsem bydlela sama, a to mi vyhovovalo. Cesta do školy mi trvala 20 min., což byla příjemná ranní a odpolední procházka. Po vyučování jsem obvykle nezamířila rovnou na ubytovnu (k učení), ale courala jsem městem, prohlédla si obchody nebo poseděla se spolužačkou v některé z mnoha restaurací. Přitom jsem si cvičila němčinu nebo jen poslouchala německy hovořící turisty či místní obyvatele.

Pobyt

Z počátku jsem měla obavu vyjet do ciziny sama, ale jsem moc ráda, že jsem sebrala odvahu a odjela. Těchto 14 dní jsem si užila, pobyt se mi moc líbil. Jsem velice vděčná, že jsem dostala příležitost vycestovat, učit se můj oblíbený jazyk a poznat další krásné místo v Evropě.

Počasí mi sice vůbec nepřálo, ale o to více času bylo na studium, povídání a poslouchání němčiny u nějakého teplého nápoje. Byla jsem mile překvapena, že jsem rozuměla naší paní lektorce a docela i jiným lidem (např. turistům, prodavačkám). Mluvili zde opravdu pěnou němčinou. Opět jsem se přesvědčila, že světovým jazykem č. 1 je angličtina. Když místní lidé viděli, že jim člověk nerozumí, tak se ptali na angličtinu nebo jiný jazyk. Pokud studenti něčemu nerozuměli, tak ihned přecházeli do angličtiny.

Přínos

Ve škole to nebylo jsem o výuce gramatiky a konverzaci. Velkým přínosem pro mě je, že jsem se dozvěděla mnoho zajímavostí o životě v jiných zemích. Narazili jsme na různá témata (studium v zahraničí, reklama, tabu, …) a každý ze spolužáků vyprávěl, jak to je v jeho zemi. Uvědomila jsem si rozdílnost kultur, náboženství, politických a sociálních systémů.

Když jsem se po pár dnech osmělila, tak se mi dokonce i začalo líbit, že si vše musím zařídit sama, nedělalo mi problém se na potřebné věci zeptat. Díky tomuto pobytu jsem získala více sebevědomí a motivaci pokračovat dále ve studiu němčiny (v kurzu). Ráda občas supluji NJ, což je příjemným zpestřením mojí práce, baví mě se na tyto hodiny připravovat. Také se těším, až se o jarních prázdninách (jako každý rok) vydám do Rakouska, kde uslyším němčinu v běžném životě a budu moci uplatnit své vědomosti v praxi.

Erasmus+ - Lindau, Německo Erasmus+ - Lindau, Německo Erasmus+ - Lindau, Německo Erasmus+ - Lindau, Německo Erasmus+ - Lindau, Německo Erasmus+ - Lindau, Německo

Jazykový kurz ve Francii 2019 (Erasmus+)

Ve dnech 30.9. – 11.10.2019 jsem se zúčastnila jazykového kurzu ve Francii, konkrétně v Aix-en-Provance. Je to malebné městečko na jihu Francie s mnoha fontánami a historickými památkami. Ubytovaná jsem byla spolu se 4 dalšími studentkami ve starobylém domě nedaleko centra i školy. Paní domácí, Madame Christine Pellegrin byla velice vstřícná a pohostinná.

Ve škole jsme byli rozděleni do skupin podle výsledků rozřazovacího testu, který jsme psali hned první den. Tentýž den jsme byli provedeni městem a seznámeni s důležitými institucemi (banka, kino, obchod, restaurace….)

Výuka probíhala v nepočetných skupinách (max. 10 lidí) a náročnost odpovídala jazykové úrovni a skupině, do které jsme byli zařazeni. Kromě 20 lekcí týdně jsem absolvovala 16 lekcí týdně gastronomie (degustace místních specialit, degustace sýrů a vína, vaření, pečení, návštěva muzea s výrobou speciálních sladkostí z regionu…).

Po 14denním kurzu jsem se zdokonalila ve francouzštině, poznala místní kulinářská specifika a celkově jsem byla velice spokojená jak s výukou, tak s organizací celého kurzu. Věřím, že získané zkušenosti využiji ve svém profesním i osobním životě.

Erasmus+ - Francie Erasmus+ - Francie Erasmus+ - Francie Erasmus+ - Francie Erasmus+ - Francie Erasmus+ - Francie

Metodický kurz na Tenerife 2020

V březnu roku 2020 jsem se zúčastnila metodického kurzu na Tenerife. Kurz byl zaměřen na zvládání stresu nejen ve třídě a na psychohygienu učitele. Kromě mě se kurzu zúčastnily učitelky z Německa, Rumunska, Finska a Belgie. Pracovním jazykem kurzu byla angličtina. Kurz byl velmi zajímavý, ale bohužel byl doplněn o praktické zvládání stresu v běžných situacích. Během našeho kurzu došlo k propuknutí covidové pandemie v Evropě a my byli svědky toho, jak se rušný turistický ostrov stal během několika dní ostrovem, kde jste na ulici nikoho nepotkali a z kterého postupně přestávala odlétávat letadla. I můj let byl zrušen, ale naštěstí se mi nakonec podařilo sehnat jednu z posledních letenek do Madridu a odtud jsem téměř nestihla poslední letadlo mířící do Prahy. Po přemlouvání letištního personálu byl pro mě otevřen již uzavřený a odbavený let a já se konečně zbavila pocitu, že se nedostanu z uzavřeného Španělska domů. Vůbec mi nevadilo, že let měl mnoho hodin zpoždění, protože jsem věděla, že se dostanu domů. Mnoho lidí takové štěstí nemělo a mnoho jich zůstalo uvíznutých na letištích. Když jsem se hodně po půlnoci vracela autem z letiště naprosto prázdnými silnicemi do milovaného Trutnova, cítila jsem, jaké obrovské štěstí je mít své doma a moci se tam vrátit. Co mi tedy kurz dal? Kromě odborných znalostí také mnoho osobních poznání (třeba to, jak je super míti dobré kamarády, kteří se vám snaží pomoci v nouzi) a uvědomění si toho, co je v životě důležité.

Erasmus+ - Tenerife Erasmus+ - Tenerife Erasmus+ - Tenerife Erasmus+ - Tenerife Erasmus+ - Tenerife Erasmus+ - Tenerife Erasmus+ - Tenerife Erasmus+ - Tenerife Erasmus+ - Tenerife

Mgr. Milana Bejdáková – Bologna, Itálie 2020

První týden v měsíci srpnu jsem strávila v nádherném italském městě Bologna. Zúčastnila jsem se jazykového kurzu angličtiny, který probíhal současně s kurzem metodickým. Ubytována jsem byla v krásném hotelovém resortu, kde probíhala i samotná výuka. Potkala jsem zde nádherný lidičky z různých koutů Evropy, jako je Rumunsko, Portugalsko, Slovinsko či Litva.. Vzhledem k vysokým teplotám, kdy se vám zavařuje úplně všechno, probíhala výuka dopoledne a k večeru. Výukou nás prováděl Alex, který nejen, že byl mladý a hezký, ale i velice přátelský, ochotný a komunikativní. Kromě výuky, nás provázel i samotným městem, kde jsme se dozvěděli něco o historii tohoto krásného místa. Kromě města Bologna, jsme měli možnost navštívit i město Florenc – což byl můj sen. Z čeho jsem ale byla šokována, tak to bylo jídlo. Jednak bylo výborné, ale jejich předkrm, byl pro mě hlavní chod a celou pizzu jen pro sebe? Uf, to byla výzva. Týden utekl, jak voda, ale mě zůstali hezké vzpomínky, noví přátelé a zkušenosti. Vzhledem k tomu, že jsem zde byla jediná z ČR, musela jsem používat k dorozumívání pouze angličtinu a za to jsem byla ráda. Pomohlo mi to překonat můj ostych a obavy, takže děkuji moc za tuto příležitost.

Erasmus+ - Itálie Erasmus+ - Itálie Erasmus+ - Itálie Erasmus+ - Itálie Erasmus+ - Itálie Erasmus+ - Itálie Erasmus+ - Itálie Erasmus+ - Itálie

Iva Dresslerová – Lindau, Schwaben, Bayern, Německo 2021

Z nabídky absolvovat jazykový kurz přímo v Německu jsem měla obrovskou radost, kterou mi kalilo jen to, že jsem nevěděla, které místo si vybrat. V mém užším výběru nakonec zůstala města München, Lindau a Heidelberg. Nakonec jsem se rozhodla pro Lindau, ale vůbec nedokáži říci, proč. Kamarád z Lindau mi pak vysvětlil, že mě tam určitě přitáhla ta správná energie.

Městečko Lindau je velké okresní město a sídlo úřadu stejnojmenného zemského okresu v bavorském vládním obvodu Švábsko. Město leží na východním břehu Bodamského jezera (neoficiálně Švábského moře ) v trojmezí tvořeném hranicí Německa, Rakouska a Švýcarska. V historickém centru se nachází staré město s nádhernou radnicí z 15. století, které je chráněnou památkou.

Jazykový kurz jsem absolvovala v jazykové škole Dialoge - Bodensee Sprachschule GmbH, kdy dopolední vyučování všeobecné němčiny probíhalo ve skupině o 5 účastnících a v pondělí a ve středu odpoledne jako individuální konverzace. Mými spolužáky byli mladí lidé z Číny, Vietnamu a Švýcarska, někteří dokonce ve věku mého vnuka (16 – 17 let) . Přesto nemám pocit, že by věkový rozdíl byl jakoukoliv překážkou, hodiny i společné úkoly jsem si užila (a myslím, že mí spolužáci také ). V době, kdy jsem se kurzu účastnila, jsme probírali témata z personalistiky (hledání zaměstnání, nabídky zaměstnání, různá povolání a čím se zabývají, komunikace, kompetence) a na poslední den jsme si připravili prezentaci jako uchazeči o zaměstnání a přednesli ji před svými spolužáky.

Škola nabízela na každý den volnočasové aktivity, kterých jsem se zúčastnila dvakrát: výlet do Mnichova, kdy jsme si prohlédli historické centrum a Anglické zahrady, a do Bregenz v Rakousku, kdy jsme se lanovkou nechali vyvézt na Pfänder a dolu jsme sešli pěšky. Společné výlety nabídly možnost popovídat si s lidmi také z ostatních skupin, dozvědět se něco o životě v jiných zemích a zdokonalit si mluvenou němčinu.

Erasmus+ - Itálie Erasmus+ - Itálie Erasmus+ - Itálie Erasmus+ - Itálie Erasmus+ - Itálie Erasmus+ - Itálie