bootstrap slider by cssSlider.com v2.1
OAJL.cz Veřejnost Projekty Vzdělávání pedagogů 2022

Vzdělávání pedagogů

Mgr. Michal Dědek - York, Velká Birtánie, 2022

V rámci programu Erasmus+ mám možnost absolvovat dvoutýdenní jazykový studijní pobyt v Anglii. Protože mám rád historická města a pozoruhodné památky, vybral jsem si starobylé město York v hrabství Yorkshire.

Cesta do Yorku byla trochu komplikovaná. Přiletěl jsem v nočních hodinách do Leedsu, kde na mě čekal taxikář, který mě odvezl na hotel sousedící s budovou školy. Vzhledem k tomu, že jsem přiletěl už v sobotu, mohl jsem neděli věnovat celodenní prohlídce historického centra. Nejdříve jsem se ale z hotelu přestěhoval do domu anglické hostitelské rodiny. Vybral jsem si možnost ubytování u hostitelské rodiny proto, abych angličtinu a anglické prostředí poznal z trochu méně obvyklého úhlu. Neudělal jsem chybu. Angličané, u kterých bydlím, jsou komunikativní, zajímaví a v neposlední řadě velmi pohostinní.

Studijní program, který připravili učitelé jazykové školy Melton College, je pestrý a poměrně náročný. Dopolední program se skládá ze čtyř hodin (dvě hodiny vede jeden učitel a zbylé dvě zase někdo jiný), studijní aktivity jsou založené na komunikaci, dialozích a probírání poměrně pokročilých témat. Po obědě se věnujeme poznávání historie a architektury Yorku přímo v historickém centru či v městských muzeích, neméně přínosné jsou i exkurze do místní gastronomie. Zajímavá byla například společná příprava místní speciality „yorkshire puddings“.

Víkend byl v rámci dvoutýdenního studijního pobytu věnovaný výletům do zajímavých míst největšího anglického hrabství Yorkshiru. Nejdříve jsem s kolegy navštívil Harewood House. Jedná se o okázalé luxusní sídlo v rozsáhlém parku, které vybudovala jedna z nejmocnějších anglických rodin, rodově spřízněná s královskou rodinou. Výlet pokračoval do malebných lázní Harrogate. V neděli jsem si pak udělal soukromý výlet na pobřeží, do známého přístavu Scarborough. Po celý víkend se nečekaně a někdy poměrně rychle měnilo zdejší ostrovní počasí z deštivého na slunečné a naopak, podobné změny můžeme pozorovat u nás pouze na horách.

I na druhý studijní týden připravili učitelé Melton College pestrý program. Lekce angličtiny založené na dialozích a diskuzích doplňují kratší písemná cvičení. Obtížnost jednotlivých úkolů je přiměřená. Cílem místních učitelů je přirozené používání angličtiny, nikoli drilová „nalejvárna“. Přínosné pro mne není je nenásilné rozšiřování slovní zásoby, ale také možnost mluvit anglicky s mluvčími z mnoha zemí Evropy.

Nejzajímavější odpolední aktivitou zatím byla návštěva místní gotické katedrály York Minster, ve které nás provázela do historie architektury velmi zasvěcená průvodkyně. Dále nás čeká degustace anglických sýrů a návštěva městského muzea.

Mgr. Jana Honzíková, Mgr. Milana Bejdáková, Mgr. Martina Chrastinová - Split, Chorvatsko, 2022

V červenci 2022 jsme se my, tři vyučující anglického jazyka, vydaly na metodický kurz s názvem Innovations in Language Teaching Methodology do Chorvatského Splitu. Protože jsme se chtěly chovat ekologicky, vypravily jsme se vlakem. To jsme bohužel netušily, že ve vlaku nebude fungovat klimatizace. Navzdory náročné cestě jsme si ale kurz moc užily. Seznámily jsme se s novými metodami výuky jazyka. Některé z nich nás tak ohromily, že jsme se je rozhodly používat i ve své učitelské praxi. Velmi užitečné bylo vyzkoušet si, jaké to je být studentem a jak zábavné různé metody vyučování mohou být. Přestože se kurz konal v Chorvatsku, lektoři byli skvělí, zábavní a jejich angličtina byla dokonalá. Moc doporučujeme.

Mgr. Marie Kubátová - Sidmouth, Velká Británie, 2022

Moje škola mě poslala v rámci projektu Erasmus na jazykový kurz do Velké Británie. Čekalo mě přímořské městečko Sidmouth v jihozápadní Anglii. Uchvátily mě vysoké útesy, ve kterých se skrývají usazeniny z doby třetihor. Počasí bylo anglické , ale úplně neanglické. Kromě deště se udělalo i tak krásně, že jsme se vykoupali. Nejenom krásný dům a zahrada, ale také neuvěřitelně milí lidé v hostitelské rodině.

Mgr. Evženie Červenková - Preston, Velká Británie, 2022

Začátkem letních prázdnin jsem se spolu s Milanem Pergerem zúčastnila čtrnáctidenního jazykového kurzu ve Velké Británii, konkrétně ve městě Preston. Škola se jmenovala Preston Academy of English. Neměla mnoho žáků, ale o to vstřícnější byl přístup lektorů, ostatních zaměstnanců a zejména majitele a ředitele školy Abdullaha Nakhudy. Kurs byl přínosný, zdokonalili jsme se v angličtině a hlavně jsme viděli mnoho krásných míst.

Renata Bojarská, Andrea Francová, Ivana Salwenderová – York, Velká Británie, 2022

Ve dnech 1. – 14. 5. 2022 jsme měly možnost zúčastnit se jazykového kurzu ve Velké Británii v nádherném historickém městě York.

Škola

Navštěvovaly jsme jazykovou školu Melton College, která leží kousek od historického centra Yorku. Výuka probíhala od 9 – 13 hodin. Spolu s námi navštěvovala školu jedna paní z Dánska a skupina mladých studentek. My jsme zůstaly pohromadě. Během kurzu se u nás prostřídali čtyři různí učitelé. Každý měl svůj osobitý styl výuky, ale všichni byli moc milí a snažili se, aby výuka byla zajímavá, pestrá a pro nás přínosná. Zpočátku nám dělalo problém porozumět mluvené angličtině, ale později jsme se začaly zlepšovat. Dozvěděly jsme se zajímavosti o městě York i o životě ve Velké Británii. Na konci pobytu jsme získaly certifikát, kde bylo napsáno hodnocení na každého z nás.

Ubytování

Díky paní učitelce Martině jsme bydlely v pěkném, pronajatém domě v ulici Cleveland, který byl několik minut od naší školy a kousek od centra města. Byt byl krásně zařízený a pohodlný. Po vyučování jsme chodily na procházky do města, abychom poznaly lépe život místních obyvatel. Město York je kouzelné starobylé město plné nádherných památek. Nadchly nás krásné uličky plné nejrůznějších kaváren, restaurací a obchodů.

York

York je město na severu Anglie a je metropolí tradičního hrabství Yorkshiru. Leží na soutoku řek Ouse a Foss. Bylo založeno v roce 71 a má bohatou římskou a vikingskou historii. York byl hlavním městem Anglie, dříve než Londýn. Nyní má 140 000 obyvatel. York je druhým nejdražším městem po Londýnu. Yorská katedrála je největší katedrálou svého druhu v Severní Evropě. Jednou ze zajímavostí Yorku je ulička Shambles, kde se natáčel Harry Potter. Návštěvníky Yorku láká pověst nejstrašidelnějšího města Velké Británie, v posledních letech zde bylo spatřeno 140 duchů.

Závěr

Z počátku jsme měly obavy vyjet do ciziny. Bály jsme se, že nebudeme rozumět a komunikovat s okolím. Víme, že naše mluvená angličtina není dokonalá, ale hlavní je nebát se mluvit a věřit si. Jazykový pobyt doporučujeme každému. Na začátku nezoufejte, když nebudete všemu rozumět. Učitelé jsou hodní a trpěliví a rádi Vám vše vysvětlí. Zkušenosti z Anglie nás určitě posunuly dál a využijeme je v naší práci.

Mgr. Josef Kulhavý - Chester, Velká Británie, 2022

Chtěli jsme Vám nabídnout nejnovější zprávy z Anglie, kde jsme s mým synem Ondrou na studijním pobytu. Zprávy však nebylo možné kvůli brexitu přetisknout celé, proto přinášíme pouze titulky místních bulvárních novin a několik fotografií pořízných exkluzivně pro server OAJL.cz: