Obchodní akademie, odborná škola a praktická škola Olgy Havlové, Janské Lázně

Vyhledávání Vyhledávání:

Intranet Intranet:

Uživatelské jméno:
Uživatelské heslo:

Intranet Sociální sítě:

Twitter
Facebook
Youtube
Plán školního roku

Olga Havlová

11. 7. 1933 Praha – 27. 1. 1996 Praha
První dáma České republiky v letech 1993 - 1996 Olga Havlová, rozená Šplíchalová, pocházela z dělnické rodiny ze Žižkova. Proletářskou dívku z mnohočetné domácnosti čekalo po základní škole pouze vyučení v Baťově továrně, na které nevzpomínala ráda, protože v pouhých 16-ti letech utrpěla u lisu vážný úraz - přišla o čtyři prsty na levé ruce. Přesto byla manuálně velmi zdatná a handicap zraněné ruky dovedla mistrně skrýt.
Počátkem 50. let se náhodně seznámila s o 3 roky mladším intelektuálem Václavem Havlem - a kde jinde, než v divadle. Psal se rok 1953 a v legendární Slavii potkal návštěvník spisovatelských kaváren z bohaté rodiny svéráznou "dceru Žižkovu", kterou okouzlilo nejen divadlo a postupně se sbližovala i s mladším Václavem. Téměř po celá 60. léta působila jako uvaděčka v Divadle Na Zábradlí a v roce 1964 se po několikaleté známosti s Václavem Havlem vzali.
Pražské jaro 1968 částečně prožívali v USA, kde poznali hippies a demonstrovali proti válce ve Vietnamu. Po osudném 21. srpnu se oba stali aktivními členy československého disentu, jejich dejvický byt byl odposloucháván. Počátkem 70. let byl V. Havel několikrát zatčen a ve vězení strávil téměř 5 let, manželka mu byla velkou oporou - dnes jsou jeho Dopisy Olze již legendárním samizdatem.
Počátek 70. let prožili manželé Havlovi v dobrovolně nucené (téměř) izolaci na své chalupě v Hrádečku, kde se Olga stala vášnivou houbařkou, ovšem v roce 1977 byli mezi prvními, kdo podepsal Chartu 77 a o dva roky později, kdy byl Václav vězněn, stala se Olga spoluzakladatelkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Zároveň vedla samizdatovou edici Expedice a s kamarádkami - psycholožkou Jarmilou Bělíkovou a disidentkou Olgou Stankovičovou - částečně z recese založily Stolní debatní společnost Hrobka.
V listopadu 1989 se Václav Havel stal spoluzakladatelem Občanského fóra a příchod Nového roku už manželé Havlovi slavili jako prezidentský pár. Olga kandidaturou svého muže nebyla vůbec nadšená, ale podporovala ho - v roli první dámy se zkrátka necítila, třebaže byla přirozená a nenucená. Svého postavení a vlivu využívala většinou v charitě - založila Výbor dobré vůle a na častých cestách sháněla především sponzorské dary a užitečné kontakty.
V roce 1994 se paní Olga Havlová osobně zúčastnila slavnostního otevření Obchodní akademie v Janských Lázních. O vznik této školy se nemalou měrou sama zasloužila.
Koncem léta 1994 však nemilosrdně zasáhl osud - respektovaná paní Hradu onemocněla zhoubnou rakovinou a i přes včasnou léčbu a všemožnou péči v lednu 1996 národem uznávaná Olga Havlová zemřela. Stovky lidí vzdaly hold neobyčejně obyčejné ženě, která od dětství hrála ping-pong, v mládí milovala kouzelný svět filmu a divadla a svému muži byla vždy oporou.
Ocenění, která Olga Havlová obdržela:
  • - r. 1991 – titul Žena roku byl udělen norskou organizací Stiftelsen Areto Budeie
  • - r. 1995 – titul "Baronka ze země všech časů“, dětská cena v Nizozemsku
  • - r. 1995 – medaile Přemysla Pittra, ocenění „Žena roku 1995 České republiky“
  • - r. 1997 – in memoriam Řád T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva

Den pro Olgu Havlovou

Den pro Oglu Havlovou
Dne 6. a 7. prosince 2013 se na Obchodní akademii v Janských Lázní konal Den pro Olgu Havlovou. Součástí této vzpomínkové akce byla beseda s pamětníky a přáteli Olgy Havlové, interaktivní hra Cesta z Hrádečku do Janských Lázní, koncert Ireny Budweiserové, dražba rukodělných výrobků ve prospěch žáků Obchodní akademie i slavnostní vernisáž výstavy Olga Havlová ve vzpomínkách a fotografiích.
Ohlédnutí za Dnem pro Olgu Havlovou naleznete na samostatné stránce.
 
 
webmaster © 2009-2019 webmaster@oajl.cz | Ochrana osobních údajů Ochrana osobních údajů | 0.012 | Mapa stránek Mapa stránek
kontakt Obchodní akademie Olgy Havlové, Obchodní 282, 542 25 Janské Lázně | telefon 499 862 111 | e-mail info@oajl.cz | datová scránka gggxiax